רקע והיסטוריה של המלון הסקוטי

המלון הסקוטי בטבריה ממוקם במבנה הישן של בית החולים סקוטי, שהוקם במאה ה- 19 על ידי ד"ר דיוויד ואט טוראנס - רופא-מנתח סקוטי שראה שליחות במקצוע הרפואה ובטיפול בחולים בארץ הקודש.

הבית הסקוטי, בית החולים הראשון בטבריה, נחנך בינואר 1894, והחל לפעול בניהולו של ד"ר טוראנס, שנוסף לעבודתו בבית החולים גם נסע וטיפל בתושבי האזור לרבות תושבי צפת.

בנו, ד"ר הרברט טוראנס, הצטרף לאביו בשנת 1921 והמשיך לעבוד בבית החולים עד לפרישתו בשנת 1953. ראש עירית טבריה דאז העניק לד"ר טוראנס הבן סיכת זהב המסמלת את היותו יקיר העיר. בית חולים סקוטי זה המשיך בפעילותו כבית יולדות עד שנת 1959, ולאחר סגירתו הוסב לבית הארחה.

בשנת 1999, החליטה הכנסייה הסקוטית לפתוח מלון בוטיק בצפון למשפחות ולזוגות, במתחם הבית הסקוטי, שישמש מרכז של תרבות ושלווה לאורחיו, ואתר של אמונה, שגשוג ושלום - מתוך אמונה כי כל אלה יגיעו בקרוב לאזורנו. המלון נפתח בשנת 2004, במעמד אנשי הדתות השונות, ראש העיר טבריה ומכובדים נוספים.

 

  • בית החולים הסקוטי - המלון הסקוטי מלון בוטיק בצפון
  • בית החולים הראשון בטבריה - המלון הסקוטי מלונות בוטיק בצפון
  • מלון הסקוטי - מלונות בוטיק בצפון איכותיים
  • מלון בוטיק בצפון המלון הסקוטי בטבריה
  • המלון הסקוטי- מלון בוטיק בצפון לחופשה ולפינוק
  • היסטוריה המלון הסקוטי מלונות בוטיק בצפון

מידע על הכנסייה הסקוטית, האחראית להפעלת המלון הסקוטי בטבריה

  • רקע:

תפילה ועבודת האל היו תמיד חלק מרכזי מנוכחות הכנסייה של סקוטלנד בטבריה מאז שנת 1885. עד להקמת הבית הסקוטי במיקומו השליו סמוך לחוף ים כנרת בשנת 1930, לא הייתה בטבריה כנסייה. מאז ועד היום, ישנה כנסייה השייכת לכנסייה של סקוטלנד, הממוקמת מחוץ למתחם המלון, במקום בו שכן בית הספר לבנות שהופעל ע"י הכנסייה הסקוטית בתחילת המאה הקודמת. בכנסייה מתקיימת תפילה בכל יום ראשון בשעה 18:00, וטקס אכילת לחם הקודש מתקיים ברוב שבועות השנה.

שליחותו הרפואית של ד"ר דיוויד טוראנס הייתה לספק את הצרכים הרפואיים הרבים של כל אוכלוסיית הגליל. תפילה ועבודת האל היו חלק בלתי נפרד מגישתו לחיים ולעבודה. ביתו של הרופא היה פתוח לכולם לעבודת האל בערבי רביעי וראשון. עבודת האל בימי ראשון התבצעה בבית-החולים, כאשר תפילות הבוקר התקיימו בחדרי ההמתנה ואחר הצהריים נערכה דרשה בערבית במחלקה.

בשנת 1930 שופץ מבנה שהיה שייך קודם לכן לבית-ספר, קומת הקרקע הוסבה לכנסייה ונקראה על שם אנדראס הקדוש, תושב הגליל, שהינו הקדוש הפטרון של סקוטלנד.

בית החולים הסקוטי סגר את שעריו בשנות החמישים המאוחרות של המאה העשרים, ומספר שנים לאחר מכן שופצו הבניינים הראשיים והפכו לאכסניה לצליינים. עבודת האל באכסניה בבוקר ובערב הובלה על-ידי צוות האכסניה וקבוצת מתנדבים, אך עדיין היה צורך בכנסייה עבור הקהילה הנוצרית המקומית הקטנה, ועבור המספר ההולך וגדל של צליינים מבקרים בגליל. הכנסייה המקורית עדיין משרתת קהילה זו.

  • היום:

לכנסייה של סקוטלנד יש כיום שתי כנסיות בישראל – הכנסייה הממוקמת במבנה העבר של בית חולים סקוטי, וכנסיית אנדרוס הקדוש בירושלים. לצד המלון הסקוטי בטבריה, מפעילה הכנסייה של סקוטלנד את בית-הספר טביטה ביפו ואת בית-ההארחה הסקוטי אנדרוס הקדוש בירושלים. ארגונים אלו פועלים יחד למען מטרות הכנסייה, שהן איחוי קשרים באמצעות חינוך, פעילות דתית ואירוח. הפילוסופיה ההוליסטית הנוצרית מוטבעת בארגוני הכנסייה באמצעות אימוץ גישת היזמות החברתית.

המלון הסקוטי מלון בוטיק איכותי בצפון מברך ומעריך את כל אורחיו, הכוללים צליינים מבקרים מהכנסייה של סקוטלנד ומכנסיות אחרות, הן מקומיות והן מרחבי העולם; מעסיק אנשי צוות וספקים מכל רובדי האוכלוסייה המקומית; ותומך ביוזמות קהילתיות מקומיות.

הכנסייה של סקוטלנד חברה באחווה הבינלאומית לכנסיות רפורמיות, והכנסייה של המלון הסקוטי בטבריה הינה הכנסייה הרפורמית היחידה בגליל. מאמינים מכל העולם מגיעים לבקר בכנסייה ולהשתתף עם קהילתנו המקומית הקטנה.

הכנסייה מכילה עד 100 איש, משמשת לעיתים קרובות את המלון הסקוטי לקונצרטים, וזמינה גם לקבוצות המעוניינות במקום שקט ושליו בסמוך לים כנרת. כיום מאוכלסת הקומה העליונה של הבניין על-ידי בית-ספר יסודי יהודי משיחי. מתחם 'מקום קדוש' נפתח בשנת 2010 בתוך מגדל של חומת העיר העתיקה, שהינו חלק ממתחם המלון.

הכומרית קייט מקדונלד ( Kate McDonald), מהכנסייה של סקוטלנד, התחילה את תפקידה בחודש נובמבר 2015. קייט חונכה והוכשרה בכנסייה האפיסקופלית הסקוטית, ושירתה לאחר מכן  בכנסייה הסקוטית במרכז העיר אדינבורו (אדינבורג) עד ערב הגעתה לטבריה. קייט ממלאת תפקיד קהילתי בכנסיית המלון עבור מבקרים נוצרים במלון ובמקומות אחרים. היא עובדת באופן פעיל לצד נוצרים מקומיים וקבוצות נוצריות, תומכת בהם, ובמיוחד יחד עם הבישופות האפיסקופלית של ירושלים והכנסייה הלותרנית האוונגלית. לשתי הכנסיות הללו הסכמי שותפויות רשמיים עם הכנסייה של סקוטלנד.

יוזמות בין - דתיות גם הן חשובות מאוד ואנו עובדים כעת עם שותפינו על פיתוח 'מרכז שלום ופיוס בין-דתי' הקשור לכנסייה.

לפרטים נוספים צרו קשר ישירות עם קייט בכתובת  kmcdonald@churchofscotland.org.uk

את הבלוג של קייט ניתן למצוא בכתובת: revisedontology.com 

לאתר הכנסייה: standrewsgalilee.com

צור קשר

לקבלת המלון: 04-6710710

למחלקת ההזמנות: 04-6710701

לספא: 04-6710737

לפרטים נוספים לחץ כאן

תנאי שימוש באתר

חפשו אותנו בפייסבוק